دوره متوسطه دوم دخترانه - نیشابور
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  آیا سایت دبیرستان توانسته شما را در جریان آخرین اخبار آموزشگاه قرار دهد؟

  بله ، بسیار زیاد

  بله ، تا حدودی

  باید بیشتر شود

  خیر

  مقالات دانش پژوهان ---> مختصری در احوال شیخ سعدی { روز بزرگداشت سعدی گرامی باد. }

   

  شیخ سعدی نه تنها یکی از ارجمندترین ایرانیان است, بلکه یکی از بزرگترین سخن سرایان جهان است . در میان پارسی زبانان یکی دو تن بیش نیستند که بتوان با او برابر کرد. و از سخن گویان ملل دیگر هم از قدیم و جدید و کسانی که با سعدی همسری کنند بسیار معدودند.

  این که از احوال شیخ سعدی اظهار بی خبری می کنیم از آن نیست که درباره او سخن نگفته و حکایاتی نقل نکرده باشند.نگارش بسیار , اما تحقیق کم بوده است و باید تصدیق کرد که خود شیخ بزرگوار نیز در گمراه ساختن مردم درباره خویش اهتمام ورزیده زیرا که برای پروردن نکات حکمتی و اخلاقی که در خاطر گرفته است حکایاتی ساخته و وقایعی نقل کرده  و شخص خود را در آن وقایع دخیل نموده و از این حکایات فقط تمثیل در نظر داشته است نه حقیقت, و توجه نفرموده است که بعدها مردم ازاین نکته غافل خواهند شد و آن وقایع را واقع پنداشته در احوال او به اشتباه خواهند افتاد.

  از کلمات شیخ پیداست که به تصوف و عرفان اعتقاد داشته و شاید رسما هم در سلسله متصوفه داخل بوده , و نیز گفته اند محلی که امروز مقبره او و زیارتگاه اهل دل است خانقاهش نیز بوده است .مذهب رسمی و ظاهری او تسنن است و از بعضی سخنانش استنباط کرده اند که اشعری است و از آنچه نقل کرده و از کلیه کلماتش برمی آید که اهل منبر و وعظ و خطا به هم بوده است چنانکه کتاب بوستان و بسیاری از قصاید و غزلیات او بهترین مواعظ به شمار می رود.

  در چگونگی بیان سعدی حق این است که در وصف او از خود شیخ بزرگوار پیروی کنیم و بگوییم :

  من در همه قول ها فصیحم                         در وصف شمایل تو اخرس

   

  سعدی سلطان مسلم ملک سخن و تسلطش از همه کس بیشتر است . کلام در دست او مانند موم است .هر معنایی را به عبارتی ادا می کند که از آن بهتر و زیباتر و موجزتر ممکن نیست. سخنش حشو و زواید ندارد و سرمشق سخنگویی است .ایرانیان چون ذوق شعرشان سرشار بوده شیوه سخن را در شعر به نهایت زیبایی رسانده بودند.شیخ سعدی همان شیوه را نه تنها در نظم بلکه در نثر به کار برده است, چنانکه نثرش مزه شعر و شعرش روانی نثر را دریافته است و چون پس از گلستان , نثر فارسی در قالب شایسته حقیقی ریخته شده و بعدها هر شعری هم که مانند شعر سعدی در نهایت سلامت و روانی باشد در ترکیب شبیه به نثر خواهد بود.یعنی از برکت وجود سعدی زبان شعر و زبان نثر فارسی از دوگانگی بیرون آمده و یک زبان شده است.

  منبع:گلستان سعدی

  • [نسخه قابل چاپ]
  • توسط: نسرین پیرانی
  • آدرس الکترونیک فرستنده: ---
  • تاریخ ارسال: سه شنبه 1 ارديبهشت 1388
  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 475955 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد